Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavomír Lener hodnotí české účinkování na MS

[11. května] - Nevydařený vstup do semifinálového utkání proti Kanadě stál českou hokejovou reprezentaci dobrý výsledek na mistrovství světa. Alespoň si to myslí trenér Slavomír Lener.

sport_hokejms_repre_lener
"To zklamání bylo po utkání s Kanadou veliké. Věřili jsme, že ji můžeme porazit, že ji ve třetí třetině přehrajeme, přebruslíme, ale nestalo se," přiznal Lener v rozhovoru s českými novináři. Chybný odhad vycházel z předešlého utkání zámořských hráčů s Německem, v němž Kanaďané působili unaveným dojmem.

"Každý mluví o stavu 3:3 a faulu Dudy, ale to už vyplývá z toho, že se nám nevydařil začátek. Byli jsme dobře nabuzeni, měli hned v úvodu šance, nedali jsme gól. Pak následovalo hluchých patnáct minut, kde nás přebruslili," podotkl kouč, jenž věřil, že o postupujícím do finále rozhodne lepší kondice českých hráčů.

Zklamání z vyřazení se poté na týmu podepsalo i v posledním zápase o bronz proti Slovensku. "Závěr proti Kanadě nás stál strašně moc sil - psychických i fyzických. A proti Slovákům už klíčoví hráči mužstva neměli kde brát," uvedl Lener.

Mužstvo táhli zkušení borci, kouč uznal, že nováčků bylo v týmu až moc

Problémem, který si před turnajem nikdo v českém týmu nechtěl připustit, byl velký počet nováčků. Šestnáct hráčů z pětadvacetičlenného kádru se představilo na mistrovství světa poprvé. "Před turnajem jsme si neuvědomovali, jak se to promítne, když se nebude dařit, když se bude prohrávat a budeme muset dotahovat náskok soupeře. Nakonec bylo vidět, že jsme se opírali o hráče, kteří mají na mistrovstvích x startů. A nejen na ledě, ale i v kabině," přiznal chybu trenér národního týmu.

hokejms_repre_reichel
[Robert Reichel]
Právě Robert Reichel, David Výborný, Martin Straka, Jaroslav Špaček či Milan Hejduk patřili i přes únavu z klubové sezony k nejvýraznějším postavám mužstva a v kritických momentech byli nejčastěji na ledě. "Věřím, že mladí hráči si od nich hodně vezmou. Tvoří se nové mužstvo a musí přijít nová generace. Tihle ukázali, co je to bojovat srdcem a na sto procent," poznamenal Lener.

Bez Reichla by asi nebyl postup do semifinále

Samostatnou kapitolou je kapitán Reichel, jenž původně už nechtěl reprezentační dres obléct. I díky přátelskému vztahu s Lenerem, s nímž působil v Calgary, své rozhodnutí ale přehodnotil. "Byli jsme domluveni, že mu zavolám, jen když bude stav nouze, a ten nastal. Jsem šťastný, že přijel, protože si myslím, že kdybychom jej neměli, nepřešli bychom přes čtvrtfinále. Co udělal v kabině, si nikdo nedovede představit," přiznal Lener.

Lodivod zároveň po skončení turnaje prozradil, že měl obavy z toho, jak mužstvo zvládne utkání proti papírově lehkým soupeřům v úvodních částech šampionátu. "Bál jsem se, že se budeme trápit, ale zvládli jsme to parádně, stejně jako utkání proti Finsku. Poté jsme měli obavy, koho dostaneme ve čtvrtfinále, protože jsme věděli, že to bude těžký soupeř, ale i to jsme zvládli. Vše bylo v pořádku a s mužstvem byla radost dělat. Pak ale přišly dvě porážky, které jsme si nejméně přáli," poukázal na souboje s prestižními rivaly.

Českému výběru chyběli důrazní hráči, kteří měli tvořit tzv. checking line

Hru českého národního týmu na mistrovství podle něj ovlivnila i skutečnost, že v mužstvu chyběli důrazní hráči, kteří měli tvořit tzv. checking line. Lener prý počítal dokonce s dvěma útoky tohoto typu. Jeden měla tvořit trojice Beránek, Kucharčík, Duda, druhý pak Balaštík, Kotrla a Marha či Mikeska. "Pepa Beránek i Kucharčík však byli po play off úplně prázdní. Marha nemohl přijet a Mikeska se zranil. Nakonec tedy ta řada byla moc technická a měla úplně jiný charakter," poukázal Lener na skutečnost, že ve čtvrté řadě často nastupoval i drobný Hudler.

sport_hokejms_repre_lener
[Slavomír Lener ]
Hodnotit českou účast na MS se však Lenerovi zatím moc nechtělo. "To musí zhodnotit někdo jiný. Je složité říci, jestli bylo úspěšné, či neúspěšné. Osobně jsem hrozně rád, že jsme se dostali přes čtvrtfinále, a jsem pyšný na to, jak se hráči dali dohromady. Z tohoto pohledu mám hodně pozitivní dojem, ale je tam kaňka - poslední dva zápasy," řekl Lener, jenž věří, že finský turnaj byl dobrým výchozím bodem pro příští šampionát. Ten se za rok uskuteční v České republice. "Od roku 1986 doma nikdo nevyhrál, a to pro nás bude ohromná motivace," tvrdí.

Slavomír Lener by rád u nároďáku zůstal i pro MS 2004, ale ví, že pokračovat musí chtít obě strany

Otázkou je, zda reprezentaci povede i nadále Lener. Před začátkem sezony totiž podepsal roční smlouvu s opcí, kterou musí svaz uplatnit, pokud bude o jeho služby stát. "Já jsem rád, že jsem toto mistrovství světa absolvoval. Není to ale o mně. Je zde mužstvo, které může vest někdo jiný, a já ani nevím, jakou mám smlouvu. Je to jen papír, který nic neznamená," poukázal Lener na časté výměny koučů s platnými kontrakty.

"Pokračovat musí chtít obě strany, a pokud nebude zájem o mou práci, nemá cenu, abych byl dále u týmu," dodal realisticky Lener. On sám však zájem pokračovat má.

 

 Češi opět chybí mezi nejlepšími hráči turnaje

[HELSINKY, 11. května] - Čeští hokejisté podruhé za sebou chybí mezi nejlepšími hráči na mistrovství světa.

box_zoh_hokej_sundin
[Mats Sundin ]
Zatímco při titulech v letech 1999, 2000 a 2001 byli oceněni postupně obránce František Kučera a brankáři Roman Čechmánek s Milanem Hniličkou, loni ve Švédsku ani nyní ve Finsku se mezi nejlepší trojici nikdo nedostal.

Kanadský brankář Sean Burke a obránce Jay Bouwmeester převzali toto individuální ocenění na světovém šampionátu poprvé, švédský útočník Mats Sundin byl vyhlášen hvězdou turnaje na svém postu již v roce 1992 v Československu.

 

Přehled nejlepších hráčů MS za posledních 10 let:

2003: Burke, Bouwmeester (oba Kanada), M. Sundin (Švédsko)

2002: Sokolov (Rusko), D. Tjärnqvist (Švédsko), Hagman (Finsko)

2001: HNILIČKA (ČR), K. Johnsson (Švédsko), S. Kapanen (Fin.)

2000: ČECHMÁNEK (ČR), Nummelin (Finsko), Šatan (Slovensko)

1999: Salo (Švédsko), KUČERA (ČR), Koivu (Finsko)

1998: Sulander (Finsko), KUČERA (ČR), Forsberg (Švédsko)

1997: Salo (Švédsko), Blake (Kanada), Nylander (Švédsko)

1996: TUREK (ČR), Žitnik (Rusko), Kariya (Kanada)

1995: Myllys (Finsko), Olsson (Švédsko), Koivu (Finsko)

1994: Ranford (Kanada), Svensson (Švédsko), Kariya (Kanada)

 

 All Star tým mistrovství světa ovládli Kanaďané

[HELSINKY, 11. května] - Akreditovaní novináři vybrali do ideální šestice tyto zámořské hvězdy: brankáře Seana Burkea, beka Jaye Bouwmeestera a útočníka Danyho Heatleyho.

sport_hokejms_svedsko_sundin
[Mats Sundin]
Další místa mezi forvardy zaujali Švédové Mats Sundin a Peter Forsberg, post beka pak Lubomír Višňovský ze Slovenska. Pro Sundina to bylo již třetí volba do All Star týmu, kde byl i v letech 1992 a 1998. Forsberg byl spolu s ním v nejlepší šestici turnaje v roce 1998.

Čeští hokejisté se podruhé za sebou do All Star týmu nevešli. Přitom v letech 1995-2001 zde měli nepřetržitě alespoň jednoho zástupce.

 

Přehled All star týmů mistrovství světa za posledních 10 let:

2003: Burke (Kan.) - Višňovský (SR), Bouwmeester (Kan.) - M. Sundin, Forsberg (oba Švéd.), Heatley (Kan.).

2002: Sokolov (Rus.) - Lintner (SR), Rhodin (Švéd.) - Šatan (SR), Hagman (Fin.), Bondra (SR).

2001: HNILIČKA (ČR) - Nummelin (Fin.), K. Johnsson (Švéd.) - S. Kapanen (Fin.), REICHEL, RUČINSKÝ (oba ČR).

2000: ČECHMÁNEK - M. SÝKORA (oba ČR), Nummelin (Finsko) - Šatan (Slovensko), DOPITA, VLASÁK (oba ČR).

1999: Salo (Švédsko) - Karalahti (Finsko), KUBINA (ČR) - Selänne, Koivu (oba Finsko), RUČINSKÝ (ČR).

1998: Salo (Švédsko) - Karalahti (Finsko), KUČERA (ČR) - Forsberg, Sundin (oba Švédsko), Peltonen (Finsko).

1997: Salo (Švédsko) - Blake (Kanada), Numminen (Finsko) - VŮJTEK (ČR), Nylander (Švédsko), M. PROCHÁZKA (ČR).

1996: TUREK - M. SÝKORA (oba ČR), Žitnik (Rusko) - VEJVODA, REICHEL (oba ČR), Kariya (Kanada).

1995: TUREK (ČR) - Jutila (Finsko), Sjödin (Švédsko) - Lehtinen, Koivu, Peltonen (všichni Finsko).

1994: Ranford (Kanada) - Jutila (Finsko), Svensson (Švédsko) - Kurri, Koivu (oba Finsko), Kariya (Kanada).

 

 Souboje s Kanadou vyznívají lépe pro Čechy

[PRAHA, 8. května] - Semifinálovým soupeřem českých hokejistů bude v pátek v helsinské Hartwall Areně tým Kanady. Souboj doposud neporažených celků, které okupují první dvě příčky v historické tabulce podle počtu získaných medailí, bude již dvanáctým vzájemným měřením sil na světovém šampionátu od premiéry samostatné české reprezentace v roce 1993. Ta byla úspěšnější v osmi zápasech.

hokejms_repre_lillehammer_cesko_kanada
[V Lillehammeru triumfovali Češi
díky Čechmánkovi a Špačkovi]
Většina duelů přímo rozhodovala o celkovém umístění: jednou se oba výběry střetly ve finále, dvakrát o třetí místo a třikrát v semifinále. Hodně bylo v sázce i při odlišném hracím systému v roce 1997, kdy na sebe obě mužstva narazila ve finálové skupině. Z této řady poněkud vybočují zápasy na posledních dvou MS, které se odehrály už v osmifinálové skupině.

Na MS 2001 v Německu i o rok později ve Švédsku si to obě země rozdaly v závěrečném klání osmifinálové skupiny o první místo a tudíž výhodnější pozici pro čtvrtfinále. V obou případech si vítězství bezpečně pohlídali čeští hokejisté - poprvé v poměru 4:2, podruhé 5:1.

Zřejmě nejpamátnějším vzájemným střetnutím je finále MS 1996 ve Vídni. Rozuzlení dramatického boje přišlo 19 sekund před závěrečnou sirénou z hole Martina Procházky, vedení pak ještě pojistil střelou do prázdné branky Jiří Kučera. Český tým vyhrál 4:2 a po jedenácti letech se mohl radovat ze zlaté medaile.

Nechvalně vstoupila do dějin obou velmocí bitka ve finálové skupině MS 1997

hokejms_repre_petrohrad_cesko_kanada
[V Petrohradu rozhodla přesná
trefa Roberta Reichla]
Neméně napínavé byly vzájemné duely v letech 1999 a 2000. V prvním semifinále na MS 1999 v Norsku zvítězila Kanada 2:1, v odvetě jí svěřenci Ivana Hlinky vrátili porážku a po výhře 6:4 musely o finalistovi rozhodnout samostatné nájezdy. Hrdiny okamžiku se stali brankář Roman Čechmánek a autor rozhodující penalty Jaroslav Špaček. O tom, že Češi postoupí do finále i o rok později v Rusku, zase rozhodla šťastná trefa Roberta Reichla, jež stanovila výsledek na konečných 2:1.

Nechvalně vstoupila do dějin bitva obou hokejových velmocí ve finálové skupině na MS 1997 ve Finsku. Zámořský tým neunesl nepříznivý stav a vyvolal hromadnou šarvátku, v níž byl zraněn autor hattricku Vladimír Vůjtek. Český tým sice udržel vedení 5:3, avšak v dalším utkání se vedle Vůjtka musel obejít i bez potrestaných Libora Procházky, Jiřího Šlégra a Roberta Langa.

Poprvé na sebe oba celky narazily v souboji o třetí místo na MS 1993 v Německu a z výhry 5:1 se radoval český tým. Následující dva duely vyzněly naopak pro zámořské mužstvo. Na MS 1994 v Itálii se čtvrtfinálovým vítězstvím 3:2 odrazil k zisku zlatých medailí, o rok později ve Švédsku mu výsledek 4:1 zajistil bronz.

Nejdůležitější utkání vyhrála česká reprezentace na olympiádě v Naganu

Nezapomenutelné souboje svedly obě reprezentace také na olympijských hrách. Prohru 2:3 ve čtvrtfinále ZOH 1994 v Lillehammeru oplatili čeští hráči Kanaďanům o čtyři roky později v Naganu. Semifinálové drama skončilo i po prodloužení nerozhodně 1:1, v samostatných nájezdech kralovali brankář Dominik Hašek a Robert Reichel, jediný úspěšný střelec. Loni v Salt Lake City se v základní skupině oba rivalové rozešli smírně po remíze 3:3.

hokejms_kanada_nemecko
[Letos postoupili Kanaďané do semifinále
doslova s odřenýma ušima]

Zatím k poslednímu vzájemnému měření sil došlo v únoru na Švédských hokejových hrách. Hymnu na počest vítěze si vyslechli čeští hráči, kteří zvítězili až po trestných stříleních 3:2. Autorem rozhodující trefy byl Jiří Hudler. Vedle něj se v kádru Slavomíra Lenera představilo ještě dalších šest účastníků letošního šampionátu.

Kanada, která je považována za kolébku hokeje, patří k nejúspěšnějším zemím v historii MS. Z 56 startů vytěžili reprezentanti země javorového listu 21 zlatých, 10 stříbrných a devět bronzových medailí. Naposledy se z titulu radovali před šesti lety ve Finsku, od té doby na další cenný kov čekají.

Celková bilance mezistátních utkání ČR - Kanada:
37 utkání, 27 vítězství, 4 remízy, 6 porážek, skóre 133:80.

Umístění Kanady na MS v ledním hokeji za posledních 10 let:
1993: 4. místo, 1994: 1. místo, 1995: 3. místo, 1996: 2. místo, 1997: 1. místo, 1998: 6. místo, 1999: 4. místo, 2000: 4. místo, 2001: 5. místo, 2002: 6. místo.

 

Další zprávy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář