Jdi na obsah Jdi na menu
 


        Kanadský pohár (1976 - 1991) resp.Světový pohár (1996 a 2004)


rok vítěz finalista 3. místo 4. místo 5. místo


1976 - Kanada ČSSR SSSR Švédsko U S A
1981 - SSSR Kanada ČSSR U S A Švédsko
1984 - Kanada Švédsko SSSR U S A ČSSR
1987 - Kanada SSSR Švédsko ČSSR U S A
1991 - Kanada U S A Finsko Švédsko SSSR

1996 - U S A Kanada Švédsko Rusko Finsko
2004 - Kanada Finsko ČR U S A Švédsko 

Canada Cup 1976: 

 

Čerstvé mistry světa z Československa čeká další výzva. Píše se rok 1976 a v Kanadě se pořádá setkání nejlepších z nejlepších hokejistů. Martinec, Hlinka a spol. nemohou chybět. Po skvělé základní skupině postupuje národní tým přímo do finále proti Kanadě. Rozhodující klání ale prohrává v prodloužení. "Fantastický zápas," vzpomíná přesto jeden z účastníků Milan Nový

Kromě pořádající Kanady a jejího jižního souseda USA se ho zúčastnila velká  čtyřka: SSSR, ČSSR, Švédsko a Finsko. V tomto složení se účastníci sejdou i na dalších čtyřech Kanadských pohárech s výjimkou roku 1984, kdy výběr Finska nahradí hráči NSR.

 

Turnaj startuje 3.září a v základní skupině se nejprve utká každý s každým. Dva nejlepší týmy pak rovnou postoupí do finále, kde si to rozdají na dva vítězné zápasy. Naši začínají hned první den s Ruskem. Díky brankám Nového a Františka Pospíšila vedou po úvodní třetině 2:0 a dvoubrankový náskok kontrolují až do konce. 5:3 proti ruské sborné je pro uklidnění týmu výborný výsledek!!

Zápasy týmu ČSSR na Canada Cupu 1976

základní skupina
ČSSR- SSSR 5:3
ČSSR-Finsko 8:0
ČSSR-USA 4:4
ČSSR-Kanada 1:0
ČSSR-Švédsko 1:2

finále

ČSSR-Kanada 0:6, 4:5pp

Sestava ČSSR na Canada Cupu 1976:

brankáři:
Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla 
obránci - Oldřich Machač, František Pospíšil, Jiří Bubla, Milan Kajkl, Milan Chalupa, Miroslav Dvořák, František Kaberle, Vladimír Šándrik
útočníci: Vladimír Martinec, Jiří Novák, Bohuslav Šťastný, Bohuslav Ebermann, Ivan Hlinka, Jiří Holík, František Černík, Milan Nový, Josef Augusta, Peter Šťastný, Marián Šťastný, Jaroslav Pouzar, Karel Holý, Pavel Richter
trenéři: Karel Gut, Ján Starší

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Canada Cup 1981:


Černý kůň turnaje. S touto visačkou prošel druhým Kanadským pohárem nepříliš zkušený výběr hokejistů ČSSR. "V počátku jsme měli vynikající výsledky," vzpomíná tehdejší účastník Pavel Richter. Konec znamenalo semifinále a silný výběr sovětské sborné. Ten pak uštědřil ve finále nezapomenutelný výprask 8:1 i domácím.

Československý výběr prošel od posledního Kanadského poháru výraznou obměnou.

Ze stříbrného týmu z roku 1976 zůstali jen kladenský střelec Milan Nový, vítkovický František Černík, Sparťan Pavel Richter, a Jaroslav Pouzar s Miroslavem Dvořákem, kteří rok na to nakročí směrem do NHL.

Jinak je výběr plný mladých hráčů, kteří mají vnést do reprezentace čerstvější vítr po krizi předchozí generace, jenž vyvrcholila až 5.místem na Olympijských hrách 1980 v Lake Placid.

Cíl Čechoslováků: semifinále

Je horký srpen 1981, československý tým se může pyšnit nečekaným bronzem z dubnového mistrovství světa ve Švédsku, který vybojoval pod novou trenérskou dvojicí Luděk Bukač, Stanislav Neveselý.

Hned na úvod turnaje se však ukáže, že Bukačovo družstvo se může měřit s těmi nejlepšími. Ve Winnipegu remizuje 1:1 s obávaným Sovětským svaz. Tlak reprezentantů v úvodu utkání vyustí ve 22. minutě v jedinou branku Milana Nového.

Hned potom porazilo mužstvo ČSSR v Edmontonu Finy vysoko 7:1 a ve Winnipegu uhrálo bod s domácí Kanadou za remízu 4:4! Zápas, který v mnohém připomíná finále Canada Cupu z roku 1976, ve kterém národní tým prohrál až v prodloužení, se stane ozdobou turnaje. V brance kraluje mladý Karel Lang, hráči v poli se nebojí hrát ostře. Dvě branky střílí Jiří Dudáček.

Poslední zápas sehraje reprezentace se Švédy, kteří byli pasováni na jednoho z favoritů, ale na turnaji zcela vyhořeli. Jejich nepovedené vystoupení končí vítězstvím ČSSR 7:1 a postupem národního mužstva do semifinále ze třetího místa základní skupiny. Bilance: dvě výhry, dvě remízy, jedna porážka, skóre 21:13.

 

Obrazek

Se Sověty utekl začátek

V semifinále na národní tým čeká Sovětský svaz. Nasazení, které vedlo k remíze ze základní skupiny, tentokrát chybí. Sověti zlomí ČSSR již v první třetině a po 17. minutách vedou  3:0. Nakonec zvítězí 4:1, jediný gól poražených dává až ve 48. minutě Jiří Lála. Díky lepšímu postavení po základní skupině připadne Československu bronz, čtvrtí končí hráči USA, až pátí Švédové a na posledním místě Finové.

Výsledky československého týmu na Canada Cupu 1981:

základní skupina
ČSSR-SSSR 1:1
ČSSR-Finsko 7:1
ČSSR-Kanada 4:4
ČSSR-USA 2:6
ČSSR-Švédsko 7:1

semifinále
ČSSR-SSSR 1:4

Sestava československého národního týmu na Canada Cupu 1981:
brankáři: Karel Lang, Jiří Králík
obránci: Milan Chalupa, Miroslav Dvořák, Arnold Kadlec, Stanislav Hajdůšek, Jan Neliba, Miloslav Hořava, Radoslav Svoboda
útočníci: Dušan Pašek, Dárius Rusnák, Jaroslav Pouzar, Jiří Lála, Jiří Kokrment, Lubomír Pěnička, Jiří Dudáček, Milan Nový, Pavel Richter, Jaroslav Korbela, Norbert Král, František Černík, Oldřich Válek
trenéři: Luděk Bukač, Stanislav Neveselý

 

Canada Cup 1984: 

 

Obrazek

Tak tohle nikdo nečekal! Československo, pravidelný sběratel medailí na mezinárodních turnajích, v souboji nejlepších tentokrát vyhořelo. "Úroveň Kanadského poháru nás zastihla nepřipravené, zůstali jsme u dna možností," napsala Mladá fronta. Chudá léta na Kanadských pohárech začala právě tento rok a to bez jediné výhry.

Až do srpnové přípravy však nic nenaznačovalo tomu, že československý tým čeká obrovský propadák. Ze 14 mezistátních zápasů prohrál v roce 1984 do té doby jediný. Se Sovětským svazem 0:2 ve finále ZOH v Sarajevu. Jinak ale olympiáda vyjde skvěle. Na posledním turnaji před Kanadským pohárem (mistrovství světa se ten rok nekoná), v dubnu na Švédských hrách, navíc mužstvo porazí Finsko, Švédsko i SSSR, Sověty dokonce vysoko 7:2! Všechny zápasy však československý tým odehrál na širokém, evropském kluzišti. Zámořské stísněné podmínky většině hráčů z poměrně mladého týmu nic neříkají.


Říká se, že některé porážky jsou prospěšné. Výsledek na třetím ročníku Canada Cupu je sice skličující, ale hráčům i trenérům dá dostatek materiálu k přemýšlení. V průběhu právě započaté sezony poměry ještě několikrát zakolísají, ale urovnají se v pravý čas - v dubnu 1985 Československo přeruší nadvládu Sovětského svazu a vyhraje v Praze mistrovství světa.

Zápasy československého týmu na Canada Cupu 1984:
ČSSR-SSSR 0:3
ČSSR-NSR 4:4
ČSSR-USA 2:3
ČSSR-Kanada 2:7
ČSSR- Švédsko 2:4

Sestava československého týmu na Canada Cupu 1984:
Brankáři
- Dominik Hašek, Jaromír Šindel, Karel Lang,
obránci - Eduard Uvíra, Antonín Stavjaňa, Arnold Kadlec, Miloslav Hořava, Jaroslav Benák, František Musil, Radoslav Svoboda,
útočníci - Vincent Lukáč, Ladislav Svozil, Igor Liba, Jiří Lála, Vladimír Růžička, Vladimír Caldr, Petr Rosol, Vladimír Kameš, Petr Klíma, Jiří Hrdina, Dušan Pašek, Jaroslav Korbela, Jiří Dudáček,
trenéři - Luděk Bukač, Stanislav Neveselý.

 

Canada Cup 1987:

 

Hokejový svět je uchvácen finálovou bitvou mezi Kanadou a Sovětským svazem. Československý tým je v té době už doma a bilancuje. Porážka v semifinále od domácích, celkově čtvrté místo. Mohlo to být lepší? Mohlo i nemuselo. Špatný dojem však v Kanadě národní tým nezanechal.


Vyrovnané zápasy s Kanadou

Nejtěžší soupeři čekají na československý tým hned na začátku. Turnaj začíná proti Kanadě. Klání je to vyrovnané po všech stránkách. Díky Dušanu Paškovi a Miloslavu Hořavovi vede národní mužstvo ve 13. minutě 2:1.  Výsledek pak několikrát zakolísá, ale na konci panuje spokojenost s remízou 4:4.

Následuje duel se Sovětským svazem. Ten v prvním utkání podlehl Švédsku, nechce riskovat ztrátu dalších bodů a proto vyrukuje s netradiční taktikou. Místo obvyklého drtivého náporu v úvodu hraje ze zajištěné obrany a trpělivě vyčkává na svou šanci. Ta se naskytne v 16. minutě, kdy se z nevinné situace trefí Krutov. Do konce první třetiny přidá druhý gól ještě Alexandr Semak.
Dva vstřelené góly dodají hráčům sborné sebevědomí. Na ledě pomalu získají převahu a do konce utkání přidají další dvě branky. Výsledek 0:4 je pro nás výstrahou.

O dva dny později však stejným výsledkem podlehne národní tým i Švédům! Trenér František Pospíšil o nevydařených vystoupeních říká: "Chyběla rychlejší reakce, myšlenka ve hře, chlapci dřeli, ale působili mátožně. V zápase se Švédy jsme měli více ze hry my, ale fantasticky zachytal brankář Lindmark."
Do semifinále vede jediná cesta. Je nutné porazit ve zbývajících zápasech Finsko i Spojené státy. Vyjde to. S Finskem vede národní tým už 5:0, severský tým připraví Dominika Haška o vychytanou nulu dvěma zásahy až ve třetí třetině.

 

Začátek dobrý, pak přišla kanadská smršť

To se zpočátku daří. Kanaďané mají respekt, občas je cítit bezradnost. Ve 13. minutě se po ideálním pasu Igora Liby prosadí Pašek, později přidá ještě jeden gól Jaroslav Benák. Po první třetině vedeme 2:0.

Domácí se proberou v půli utkání. Z neustálého nahazování puků a tvrdé hry v útočném pásmu jsou českoslovenští hráči zaskočení, začínají dělat chyby, kterých Kanada využije. Mezi 31. a 34. minutou se trefí Dale Hawerchuk (poté, co se puk nešťastně odrazí od brusle Bedřicha Ščerbana) a po něm dvakrát Lemieux.

Ve 49. minutě přidá gól na 4:2 Michel Goulet. V 56. minutě se ještě ujme jedna z mála našich akcí ve třetí třetině, když se Hrdinově pasu trefí David Volek. Naděje však trvá jen chvíli. Prakticky hned poté Kanaďané přidají pečetící branku- po Lemieuxově přihrávce se do odkryté branky trefí Brian Propp a uzavře na 5:3.

 

 

 Památné finále  Kanada - SSSR

 Tři nejdramatičtější zápasy osmdesátých let - dvě nejuznávanější hokejové velmoci nastupují muž proti muži k souboji o čest a slávu. Kompletní trojice finálových duelů ze skvělého Kanadského poháru 1987.
Někdo by si mohl myslet, že nic nepřekoná vítečné zápasy roku 1972. Ale překonalo. S nejlepšími hráči na vrcholu jejich kariéry a začínajícími hvězdami devadesátých let byl Canada Cup 1987 na vrcholu hokejové dokonalosti. Gretzky, Messier, Lemieux, Coffey, Bourque nebo Fuhr za Kanadu, proti nim sovětská pětice Kasatonov, Fetisov, Makarov, Larionov, Krutov. A k tomu mnoho dalších skvělých hráčů. Podívejte se na všechny tři finálové zápasy od první do poslední minuty a připomeňte si nejzajímavější okamžiky turnaje.                                                
ObrázekObrázek

Zápasy československého týmu na Canada Cupu 1987:

základní skupina
ČSSR-Kanada 4:4
ČSSR-SSSR 0:4
ČSSR-Švédsko 0:4
ČSSR- Finsko 5:2
ČSSR- USA 3:1
semifinále
ČSSR-Kanada 3:5

Sestava československého týmu na Canada Cupu 1987:

brankáři - Dominik Hašek, Jaromír Šindel, Petr Bříza

obránci - Mojmír Božík, Jaroslav Benák, Drahomír Kadlec, Miloslav Hořava, Antonín Stavjaňa, Bedřich Ščerban, Luděk Čajka

útočníci - David Volek, Jiří Hrdina, Jiří Doležal, Rostislav Vlach, Dušan Pašek, Igor Liba, Petr Rosol, Vladimír Růžička, Ladislav Lubina, Ján Jaško, Jiří Kučera, Petr Vlk, Jiří Šejba

trenéři - Ján Starší, František Pospíšil

 

Canada Cup 1991: 


Byla to první reprezentační akce Ivana Hlinky v roli trenéra. Nedopadla nejlépe. Po výhře nad Ruskem 5:2 následoval zápas s Finskem se smolným vlastním gólem 17 vteřin před koncem. Po prohře 0:1 se československý tým nevzpamatoval. Prohrál ostatní zápasy a obsadil v pátém ročníku Canada Cupu poslední místo.

Semifinále je už bez naší účasti. V prvním zápase porazí Američané hráče Finska vysoko 7:3, Kanada zdolá Švédsko 4:0. Sovětský svaz se poprvé v historii Canada Cupu nedostane do semifinále a skončí pátý. Finále je  výhradně zámořskou záležitostí. Gretzky a spol.  v něm dvakrát porazí Američany a Kanadský pohár tak počtvrté zůstane doma.

 

Zápasy československého týmu na Canada Cupu 1991:

ČSFR-SSSR 5:2
ČSFR-Finsko 0:1
ČSFR- USA 2:4
ČSFR-Kanada 2:6
ČSFR-Švédsko 2:5

Sestava československého týmu:

brankáři - Dominik Hašek, Oldřich Svoboda, Milan Hnilička

obránci - Leo Gudas, František Kučera, František Musil, Richard Šmehlík, Jerguš Bača, Jiří Šlégr, Kamil Prachař

útočníci - Tomáš Jelínek, Michal Pivoňka, Richard Žemlička, Jaromír Jágr, Robert Reichel, Kamil Kašťák, Lubomír Kolník, Robert Kron, Zdeno Cíger, Žigmund Pálffy, Josef Beránek, Martin Ručínský, Petr Hrbek

trenéři - Ivan Hlinka, Jaroslav Walter

 

Světový pohár 1996

Tu ostudu má většina fanoušků stále v živé paměti. Přestože mezitím uteklo osm let. Čerství mistři světa z Vídně, doplnění o posily z NHL, předvedli tři žalostné výkony a v základní skupině Světového poháru neuhráli ani bod. Připomeňme si tuhle velkou kaňku v pamětech českého ledního hokeje.

Organizaci turnaje převzala z rukou Mezinárodní hokejové federace (IIHF) zámořská NHL, což se projevilo téměř ve všem. Dříve Kanadský pohár změnil jméno na Světový, vedle tradiční šestice zúčastněných týmů byly přibrány další dva, Slovensko a Německo, jenž začínaly mít v NHL stále početnější hráčské zastoupení.

Základní kostra českého týmu byla prakticky totožná jako ta, která vyhrála titul mistrů světa. V útoku se ukázaly stálice jako Robert Reichel, Robert Lang, Jiří Kučera nebo kladenská trojice Vejvoda, Patera, Procházka, v obraně nastoupili Jiří Veber, Jiří Vykoukal, Drahomír Kadlec a František Kaberle.

Šlo o to, koho k nim doplnit z krajánků v NHL. Otevřenost turnaje nekladla žádné překážky a tak trojlístek trenérů Luděk Bukač, Zdeněk Uher a Slavomír Lener povolal největší zaoceánské hvězdy. Přijeli Jágr, Holík, Ručinský, Martin Straka, Roman Hamrlík, i Petr Nedvěd.

Ještě že není jediný, který se musí vzpamatovávat z toho, jak turnaj dopadl. Jako vždy sebevědomá Kanada musela ve finále skousnout lekci od Američanů, kteří po porážce 3:4 dvakrát vyhráli 5:2 a "ukradli" trofej, kterou v kolébce hokeje stále  považovali za domácí.

Výsledky českého týmu na Světovém poháru 1996:

Česko- Finsko 3:7
Česko-Švédsko 0:3
Česko-Německo 1:7

 

Sestava českého týmu na Světovém poháru 1996:
brankáři: Roman Turek, Petr Bříza, Roman Čechmánek
obránci: Roman Hamrlík, František Kaberle, Drahomír Kadlec, Stanislav Neckář, Michal Sýkora, Jiří Šlégr, Jiří Veber, Jiří Vykoukal
útočníci: Josef Beránek, Radek Bonk, Jiří Dopita, Robert Holík, Jaromír Jágr, Jiří Kučera, Robert Lang, Petr Nedvěd, Pavel Patera, Martin Procházka, Otakar Vejvoda, Robert Reichel, Martin Ručínský, Martin Straka, Petr Sýkora
trenéři: Luděk Bukač, Zdeněk Uher, Slavomír Lener