Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lisabon-Stadion Luz

Kapacita: 65.647 diváků
Domácí klub: Benfica Lisabon
Datum otevření: 25. října 2003
Architekt: Damon Lavelle
Náklady: 118,7 milionu eur (zcela nový)
Majitel: sportovní klub Benfica Lisabon                                                                                                                                                                       

fotogalerie

Největšího portugalský stadion, jehož vlastníkem je Benfika Lisabon, disponuje 65.000 krytými luxusními sedadly, což mu zajistilo pět hvězdiček v hodnocení UEFA. Po architektonické stránce se rovněž jedná o skutečný skvost, neboť Estádio da Luz, tedy "stadion světla", nezůstává svému jménu nic dlužen. Jeho autor, stavitel Damon Lavelle, totiž vymyslel fotbalový stánek, jehož struktura dovoluje maximální využití přirozeného světla.

 

AVEIRO

Kapacita: 31.498 diváků
Domácí klub: SC Beira Mar
Datum otevření: 15. listopadu 2003
Architekt: Tomás Taveira
Náklady: 43,3 milionu eur (zcela nový)
Majitel: město Aveiro 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Městský stadion v Aveiru se nachází v Parque da Cidade na okraji města. Podobně jako ostatní fotbalové stánky v Portugalsku vznikl i on pro účely EURO 2004 a může se kromě fotbalového hřiště pochlubit ještě hřištěm golfovým, plaveckými bazény, šesti hotely a velkým rekreačním centrem. Stadion je zajímavý zejména svým architektonickým řešením, které mistrně skloubí zajímavý vzhled s funkčními požadavky a diváckou kapacitou. Stánek navrhl architekt Tomás Taveira, jenž je populární díky svému nadšení pro barevné vzory, a tak se městský stadion může pochlubit nejen barevnými sedačkami, ale také veselým exteriérem a interiérem.

 

Lisabon-Stadion José Alvalade

 Kapacita: 50.466 diváků
Domácí klub: Sporting Lisabon
Datum otevření: 6. srpna 2003
Architekt: Tomás Taveira
Náklady: 79 milionů eur (zcela nový)
Majitel: sportovní klub Sporting Lisabon

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z nejúchvatnějších stadionů Evropy skrývá ve svých útrobách obří sportovně-kulturní komplex. Díky těmto vymoženostem bude hostit nejen fotbalové EURO 2004, ale i finále Poháru UEFA v roce 2005 a zavítat sem mohou také přední světoví zpěváci a kapely. Majitelé Sportingu Lisabon totiž už vyzkoušeli i akustické kvality stánku... První zápas se na novém stadionu José Alvalade odehrál 6. srpna, kdy zde Sporting hostil Manchester United.

 

 

Guimares-Stadion D.Afonso Henriques

Kapacita: 29.865 diváků
Domácí klub: FC Vitória Guimaraes
Datum otevření: 25. července 2003
Architekt: Eduardo Guimaraes
Náklady: 26,4 milionu eur (rekonstrukce)
Majitel: sportovní klub Vitória Guimaraes

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hned den nato se rozběhnou čtvrtfinálová klání. Naši reprezentanti do nich v případě postupu ze skupiny zasáhnou buď v sobotu 26. června (to když ve skupině skončí druzí) nebo v neděli 27. června (to když skupinu D vyhrají). V pondělí 28. a v úterý 29. června bude mistrovství bez fotbalu, ovšem bude to jen zdánlivý klid před semifinálovými bouřemi, které přijdou na řadu ve středu 30. června, resp. ve čtvrtek 1. července. Celý turnaj pak vyvrcholí v neděli 4. července finálovým zápasem na lisabonském stadionu Luz.

 

Leira- Stadion Dr. Magalhaes Pessoa

Kapacita: 29.398 diváků
Domácí klub: Uniao de Leiria
Datum otevření: 19. listopadu 2003
Architekt: Tomás Taveira
Náklady: 48,1 milionu eur (rekonstrukce)
Majitel: město Leiria

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stadion Dr. Magalhaes Pessoa stojí uprostřed piniového háje, který v minulosti poskytoval dřevo pro stavbu karavel portugalských objevitelů. Stadion prošel před EURO rekonstrukcí, během níž získal i tři zbrusu nové, kompletně kryté tribuny. Fotbalový stánek skvěle ladí se svým okolím. Lehce prohnutá střecha nabízí nádherný výhled na leirijský hrad, který se nachází na vrcholku nedalekého kopce.

 

Střelci ME 2004