Jdi na obsah Jdi na menu
 


Největší amfiteátr v Belgii hostí nejen fotbalisty
 
 

Stadion krále Baudouina nehostí pravidelná ligová střetnutí, náleží reprezentaci a společenským akcím  Stadion byl otevřen roku 1930 při oslavách stého výročí vzniku Belgie. Hraje se zde nejen většina důležitých reprezentačních utkání, diváci zde mohou také sledovat boxerská klání nebo například dojezd Tour de France. Kařdoročně se tu také koná prestižní atletický memorial Ivo Van Damma. Po renovaci roku 1995 byl stadion znovuotevřen přátelským střetnutím domácí reprezentace s výběrem Německa. I po rekonstrukci, která stála půl druhé miliardy belgických franků, byla zachována originální fasáda. V roce 1997 tu koncertovala například Céline Dion.

 
Dříve byl stadion nazýván Heysel. Před přestavbou v roce 1985 bylo v ochozech k smrti umačkáno několik fanoušků, poté byl přestavěn a přejmenován na Roi Baudoin.

Bylo zde sehráno úvodní utkání Belgie proti Švédsku. Stadion leží v severní části Beuselu, je blízko dálničním vnějším obchvatům města, navíc k nemu vedou i linky městské dopravy z centra.

King Baudoin Stadion v Bruselu

Kapacita 50 000 Brusel
Vystavěn roku 1930
Domácí tým Belgiský národní tým
Zápasy Eura 2000 základní skupina: Belgie   - Švédsko, Itálie - Belgie, Turecko - Belgie, čtvrtfinále B1 - A2, semifinále

 


Stade Communal je stařeček v novém hávu
Stadion ve městě Charleroi je starý bez mála 100let
 

Bez mála sto let starý stadion Stade Communal je domovem Charleroi SC, na Euru se zde odehrají pouze tři zápasy základní skupiny


  Dříve to bývalo malé hřišťátko. Stadion byl ale předimenzován tak, aby vyhovoval standardům šampionátu a pohodlně posadil třicet ticíc vyznavačů fotbalu. Po skončení Eura budou ovšem horní řady tribun demontovány a střecha snížena. Na stadioně bude poté moci přihlížet zápasům už jen 22 tisíce diváků. Stejně jako na stánek Sclessin v Liége, i stadion Communal poskytne fanouškům vynikající výhled na hrací plochu.

 
Tři nové tribuny z let  1998-1999 jsou naskládány v patrech nad sebou ve tvaru pyramidy.  Industriální městečko Charleroi leží jižně od Bruselu ve vzdálenosti odpovídající třičtvrtihodině jízdy autem.  Odehrají se zde tři zápasy základních skupin.


Stade Communal v Charleroi

Kapacita 30 000 Charleroi
Vystavěn roku 1904
Domácí tým R. Charleroi SC
Zápasy Eura 2000 základní skupina:   Jugoslávie - Slovinsko, Anglie - Německo, Anglie - Rumunsko

 

 


V pekle Scelessinu není z ochozů na trávník daleko
Lutych uvidí čtyři zápasy základních skupin
 

Sclessin Stadium ve Walonském distriktu je domovem Standardu Lutych, do ochozů pojme třicet tisíc diváku.


 Stadion Sclessin byl kompletně přestavěn a renovován pod finanční záštitou Walonského distriktu a města Lutychu. Modelován je podle anglického vzoru. Ochozy kolem hřiště kopírují tvar písmene D, a tak nejenže trávník a hlediště nedělí atletická dráha, ale ještě lépe na sebe navazují. Fanoušci ocení dobrý kontakt s fotbalisty, hráči naopak budou hnáni k nejlepším výkonům rozvášněnými davy, které hrozí vyvalit se na hřiště z bezprostřední blízkosti. Proto hráči spolu s fotbalovými komentátory stadion překřtili na "Peklo Scelessinu".

 
S krajinou souznící stadion, položený v příjemném prostředí na břehu řeky Meuse, byl slavnostně otevřen letos v březnu zápasem Belgie - Egypt. Odehrají se zde tři zápasy v základních skupinách.

Město Lutych leží hodinu jízdy autem na sever od Bruselu. Je menší než Brusel, ale návštěvníkům Eura nabídne krom početných památek také rozličné restauranty a café.


Sclessin Stadium v Lutychu

Kapacita 30 000 Lutych
Vystavěn roku 1984
Domácí tým Standard Lutych
Zápasy Eura 2000 základní skupina:  Německo - Rumunsko, Norsko - Jugoslávie, Dánsko - Česko

s1


Jan Breydel stadion nabízí bezpečí i komfort
V Benátkách severu si zahraji i čestí reprezentanti
 

Původně olympijský stadion vystavěný v roce 1975 byl pro Euro 2000 zrekonstruován


 Stadion v Bruggách byl postaven roku 1975 a pojmenován poněkud domýšlivě Olympijský. Před mistrovstvím byl rekonstruován a jeho kapacita se vzrostla z původních osmnácti na nynějších třicet tisíc míst. Všechna jsou už samozřejmě k sezení. Zvýšeny byly tribuny za oběma brankami. Stánek změnil i název, belgický klub FC Bruggy teď své zápasy hraje na stadionu pojmenovaném po slavném vůdci flanderského povstání Janu Breydelovi.

 
   
 
 

Únikové koridory v rozích zajišťují maximální bezpečnost divákům. Naopak hráče chrání před rozvášněnými davy fanoušků příkopy vyhloubené za oběma brankami, které jsou navíc vyplněny rolemi ostnatých drátů!

Bryedelstadion je situován na okraji města ve čtvrti Sint-Andries. Doma jsou tu dva kluby: Kromě již jmenovaného FC Bruggy ještě Cercle, který hraje druhou nejvyšší belgickou soutěž.

Město Bruggy je hodinu vzdáleno Bruselu a je to jendo z nejkrásnějších míst severní Evropy. Je protkáno množstvím vodních kanálů, proto se mu také přezdívá "Benátky severu".

Jan Breydel Stadion v Bruggách

Kapacita 30 000 Bruggy
Vystavěn roku 1975
Domácí tým Club Brugge KV, Cercle Brugge KSV
Zápasy Eura 2000 základní skupina: Francie - Dánsko, Česko - Francie, Jugoslávie - Španělsko, čtvrtfinále C1 - D2

 


Technickými novinkami ohromí v Arnhemu
 
 

Futuristická konstrukce stadionu s pohyblivou střechou i trávníkem patří k nejmodernějším v Evropě
 

  První plány na stavbu pochází z roku 1985. Shánění prostředků na výstavbu trvalo ovšem skoro deset let, a tak základní kámen byl položen až v červnu 1996. Oficiálně byl stadion otevřen dvacátého pátého května roku 1998. Futuristická stavba je kryta pohyblivou střechou vážící osm set tun! Další technickou novinkou je hrací plocha umístěmá v obřím pohyblivém kontejneru.

 
   
 
 
Mechanismus je řízen čtyřmi počítačem kontrolovanými hydraulickými zdvižemi. Celý kolos váží tisíc tun a posouvá se rychostí devadesát centimetrů za minutu. V případě konání společenských akcí se travnatá plocha vysune a zůstane nepoškozená.

Nejen to, pažitu se dostává maximální péče: Je udržován v optimálních klimatických podmínkách, v zimě se vyhřívá, v létě chladí.


Gelredome v Arnhemu

Kapacita 30 000 arnheim.jpg (2474 bytes)
Vystavěn roku 1998
Domácí tým SBV Vitesse
Zápasy Eura 2000 základní skupina:   Turecko - Itálie, Rumunsko - Portugalsko, Slovinsko - Norsko

 


Stadion, který udává trend už od počátku století
Philips Stadium láká do ochozů vyhřívanými polstrovanými sedadly
 

Stavba z počátku století prochází rekonstrukcemi a patří stále k nejmodernějším
 

P  r  a  h  a  -  Fotbalový stánek byl postaven už v roce 1913 jako průkopnický stavba. Leží v samotném centru města. Je to jedno z prvních multifunkčních děl tohoto druhu, v současnosti se využívá 365 dní v roce k nejrůznějším společenským akcím a mítinkům. První signál k rekonstrukci byl dán roku 1988, od té doby je více méně nepžetržitě upravován a přestavován. Zejména díky investicím firmy Philips je to právě stánek Eidhovenu, který se pyšní novými trendy ať už z oblasti architektury nebo techniky.

 

Všechna sedadla jsou potažena a vyhřívána, komfort divákům poskytují i čtyři obří světelné obrazovky. Hrací plocha je navíc excelentně osvětlena.
V útrobách stadionu jsou dvě luxusní restaurace a konferenční místnosti.

Philips Stadium v Eindhovenu

Kapacita 33 000 Eindhoven
Vystavěn roku 1913
Domácí tým PSV Eindhoven
Zápasy Eura 2000 základní skupina:   Portugalsko - Anglie, Švédsko - Turecko, Itálie - Švédsko

 


Euro 2000 vyvrcholí na De Kuip Stadium
Rekonstrukce padesátisicové arény byla dokončená před šesti lety
 

Po osmi finálových utkáních Poháru UEFA bude boj o evropské zlato dalším fotbalovým svátkem na stadionu De Kuip


 Základní kámen stadionu položil kapitán fotbalového Feijenoordu 16. září 1935. Patnáct set dobrovolníků a fanoušků se poté zúčastnilo zatěžkávací zkoušky ochozů, za odměnu dostali doutník a šálek kávy. Oficiálně však provoz stadionu zahájil až dva roky nato zápas Feyenoorfu proti Beerschotu. Další zásah do konstrukce stadionu znamenala až rekonstrukce z roku 1994, kdy byla zastřešena i vetší část tribuny, takže osmdesát procent diváků bude pojištěno proti dešti.

 
   
 
 
Pro větší bezpečnost je hrací plocha od tribun oddělena speciální brázdou, která nahrazuje ploty. Dvacet dva schodišť a velký počet východů umožňuje vyprázdnit celý stadion během osmi minut.

Nedávno dokončená sportovní hala, která stojí na rohu stadionu, byla přechodně změněna na mediální centrum Eura 2000.

Na stadionu se odehrálo rekordních osm finálových utkání Poháru UEFA.


De Kuip Stadion v Rotterdamu

Kapacita 50 000 Rotterdam
Vystavěn roku 1937
Domácí tým Feyenoord
Zápasy Eura 2000 základní skupina: Španělsko - Norsko, Dánsko - Holandsko, Portugalsko - Německo, čtvrtfinále D1 - C2, finále

 


Posuvná střecha je bonbónkem na perle mezi stadiony
Amsterdam Arenu okusí čestí fotbalisté v zápase s Nizozemskem
 

Necelých pět let starý stadion Ajaxu je jedním z nejmodernějších na světě


 Arena je jedním z nejmodernějších stadionů světa. Tribuny jsou, ale také nemusí být kryty: Střecha Areny je složená ze dvou panelů o rozměru 105x36 metrů. Je možno ji otevřít či zavřít za méně než dvacet minut. Kromě Ajaxu hraje na stadioně i klub amerických fotbalistů Admirals. Také proto je zde nekvalitní trávník, který navíc v nevhodných klimatických podmínkách tvořených bariérou ochozů neprospívá nejlépe.

 
Prvotní plán postavit multifunkčí stadion se zrodil už v roce 1992 v souvislosti s myšlenkou na pořadatelství Olympijských her. Ajax, který tou dobou hrál na "De Meer", hledal důstojnější stánek pro svá představení na nejvyšší úrovni klubového fotbalu. Mnoho investorů výstavbu podpořilo, a tak 26. listopadu 1996 mohl být v Areně sehrán první zápas.

Pravidelně se zde konají také koncerty populární hudby, snad i proto je stadion vybaven dvěma obřími světelnými tabulemi.


Amsterdam Arena

Kapacita 51 324 Amsterdam
Vystavěn roku 1996
Domácí tým AFC Ajax, Admirals (americký   fotabal)
Zápasy Eura 2000 3 základní skupiny: Holandsko - Česko, Slovinsko - Španělsko, Francie - Holandsko, čtvrtfinále B1 - A2,   semifinále