Jižní Korea - Japonsko
31.května -30.června
1.Brazílie
2.Německo
3.Turecko
4.Korea
Fotbalovým šampionátům vládnou Brazilci, Italové a Němci
Během dosavadních šestnácti šampionátů, které tvoří úchvatnou kroniku let 1930-1998, se o prvenství podělilo sedm států, což dost jasně vypovídá o tom, že členem elitního klubu fotbalové smetánky nemůže být kdokoliv. Ačkoliv vyrovnanost týmů je čím dál tím patrnější a rozdíly mezi favority a outsidery se neustále stírají, stále existuje jen několik špičkových mužstev.
Z nich stojí na vrcholu historického přehledu BRAZÍLIE se čtyřmi tituly (1958, 1962, 1970, 1994) a především s plným počtem účastí. Kanárci ještě na žádném mundialu nechyběli, a to je světová rarita. V závěsu mají NĚMECKO (1954, 1974, 1990) a ITÁLII (1934, 1938, 1982) se třemi výhrami. Za evropským duem následuje latinskoamerická dvojička, složená z ARGENTINY (1978, 1986) a z URUGUAYE (1930, 1950). Obě země se radovaly z celkového prvenství dvakrát. Zbývají FRANCIE (1998) a ANGLIE (1966) s jednou trofejí na svém kontě.Brazílie získala na tomto MS již 5 titul
Ronaldo dovedl Brazílii k titulu mistrů světa
[30. června] - Pětadvacetiletý útočník Ronaldo dovedl fotbalisty Brazílie k pátému titulu světových šampiónů. Jeho dvě branky v rozmezí dvanácti minut přinesly ve finále MS nad Německem výhru 2:0. Cafú s Ronaldem se stali mistry světa dokonce už podruhé, poprvé to dokázali před osmi lety v USA, tehdy se ovšem mladý útočník na hřiště nedostal.
[Šťastný hrdina RONALDO] |
[Smutný hrdina KAHN] |
Předpoklady o ofenzívní smršti Brazilců a nudné defenzívě Němců přitom vzaly za své v samém úvodu. Evropský celek se i bez špílmachra Ballacka tlačil do útoku, snažil se hrát především po stranách. Zatímco v poli byla hra vyrovnaná, před brankou soupeře byli nebezpečnější Němci.
Zkoušeli se prosadit střelami z hranice pokutového území a v první čtvrthodině se dvakrát dostal k míči dokonce uvnitř šestnáctky Klose, ale neuspěl. Pokusy jihoamerického týmu o individuální průniky a krátké narážečky troskotaly na těsné osobní obraně.
První velkou šanci zápasu přesto vytvořily brazilské kopačky - Ronaldinho našel kolmou přihrávkou Ronalda, ale vedoucí muž pořadí střelců zamířil tváří v tvář Kahnovi vnější stranou levé nohy metr vedle. Po dalších minutách nepříliš záživného fotbalu si stejná dvojice akci zopakovala.
Tentokrát s tím rozdílem, že Ronaldinho volil pro finální přihrávku nízký lob přes německou obranu. I proto měl Ronaldo problémy se zpracováním skákajícího míče a stačil ho zasáhnout pouze špičkou kopačky, takže Kahn neměl problémy ho chytit.
Brazílie zopakovala skvělou jízdu z roku 1970
Na druhé straně neměl dlouho prostor Rivaldo. Brazilci ale číhali na šanci. Ta přišla 67. minutě, v níž si Ronaldo poradil v osobním souboji s Hamannem a ještě stačil přistrčit míč Rivaldovi, který vyslal na Kahna nečekanou střelu levačkou. Německý gólman byl tak zaskočený, že mu míč vypadl z náruče před nabíhajícího Ronalda a ten placírkou pravé nohy vstřelil svou sedmou brankou na turnaji.
Němci se k závěrečnému náporu nedostali. V 79. minutě totiž v útočné snaze dali Rivaldovi víc prostoru, barcelonský záložník míč opět přenechal Ronaldovi, a ten evropského finalistu definitivně pokořil. Nedlouho před koncem sice mohl ještě snížit střídající Bierhoff, ale ani jiskru naděje nevykřesal.
Fotbalisté největší jihoamerické země získali titul šampiónů popáté, což je světový primát. Brazílie zopakovala skvělou jízdu z roku 1970 a vyhrála v Koreji a Japonsku všechna svá utkání. Ve finále byla potřetí za sebou.
Německo - Brazílie 0:2 (0:0)
Branky: 67. a 79. Ronaldo. Rozhodčí: Collina (It.) - Sharp (Angl.), Lindberg (Švéd.). ŽK: Klose - Roque Júnior. Diváci: 70.564 (vyprodáno).
Německo: Kahn - Frings, Linke, Ramelow, Metzelder - Schneider, Jeremies (78. Asamoah), Hamann, Bode (84. Ziege) - Klose (74. Bierhoff), Neuville.
Brazílie: Marcos - Lúcio, Edmílson, Roque Júnior - Cafú, Gilberto Silva, Ronaldinho (85. Juninho), Kléberson, Roberto Carlos - Ronaldo (90. Denilson), Rivaldo.