Nařízení k ME 2008

Obrazek

ČR- Švýcarsko 1:0

Vítězný vstup fotbalistů do Eura zařídil střídající Svěrkoš

Vstup do mistrovství Evropy 2008 čeští fotbalisté zvládli vítězně. V zahajovacím duelu šampionátu zdolali domácí Švýcarsko 1:0, dvacet minut před koncem rozhodl střídající Svěrkoš svým premiérovým gólem v reprezentaci.
ROZHODUJÍCÍ GÓL. Václav Svěrkoš (vpředu) rozhodl utkání se Švýcarskem.

ČR- Portugalsko1:3

Statečný boj proti Portugalcům fotbalisté k bodům nedotáhli

Čeští fotbalisté ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy bojovali statečně, v Ženevě podali velmi dobrý výkon, ale Portugalcům 1:3 podlehli. O postup do čtvrtfinále budou bojovat v neděli proti Turecku.

Česko - Portugalsko: Deco

Turecko -  ČR 3:2

Fotbalisté fatálně selhali. Ztratili náskok a na Euru končí

Ženeva : Kolaps, zmar, smutek. Čeští fotbalisté mířili do čtvrtfinále mistrovství Evropy, ještě čtvrt hodiny před koncem vedli nad Tureckem 2:0, ale pak fatálně selhali, včetně gólmana Čecha.

Němci v prvním čtvrtfinále ME zdolali Portugalce

Fotbalisté Německa se stali prvními semifinalisty letošního mistrovství Evropy. V úvodním čtvrtfinále v Basileji zdolali favorizované Portugalsko 3:2 a po dvanácti letech, kdy v Anglii celý šampionát vyhráli, slaví postup mezi elitní kvartet kontinentálního mistrovství.

Turci jsou poprvé v semifinále Eura

Fotbalisté Turecka postoupili poprvé v historii do semifinále evropského šampionátu. Přemožitele českého týmu ze skupiny poslala do bojů o medaile výhra nad Chorvatskem, o které rozhodli na stadionu ve Vídni až v nervy drásající koncovce. Nejprve stačili v nastaveném čase prodloužení srovnat na 1:1 a psychickou výhodu využili v penaltovém rozstřelu. Ten ovládli díky nepřesné mušce soupeře a zákroku náhradního brankáře Rüstüho v poměru 3:1. V semifinále čeká Turky Německo.

Rusové v prodloužení vyřadili Nizozemce

Ruští fotbalisté v Basileji ve třetím čtvrtfinále mistrovství Evropy porazili v Basileji Nizozemsko 3:1 dvěma góly v prodloužení. Rusové, které proti svým krajanům vedl nizozemský trenér Guus Hiddink, vedli zásluhou Pavljučenka, ale Van Nistelrooij si čtyři minuty před koncem normální hrací doby vynutil prodloužení. V něm však Torbinskij a Aršavin přidali další ruské góly a poslali tak domů nejofenzivnější tým základní části.

Španělé vyřadili na penalty mistry světa

Fotbalisté Španělska se stali čtvrtým semifinalistou mistrovství Evropy. O jejich postupu přes italské mistry světa rozhodl po bezbrankové remíze penaltový rozstřel, v němž vyhráli 4:2. V semifinále se Španělé ve čtvrtek utkají s Ruskem, které už v základní skupině porazili 4:1. Rozhodující penaltu proměnil Cesc Fabregas, Italové dvakrát při rozstřelu neuspěli.

Turecké kouzlo na Němce neplatilo a Německo postupuje do finále

Už to vypadalo, že i semifinále fotbalového mistrovství Evropy nabírá v tureckém podání podobný scénář jako tři předchozí zápasy výběru trenéra Fatiha Terima na turnaji. Jenže nakonec to byli Němci, kdo použil tureckou zbraň. Philipp Lahm dal v poslední minutě svůj první gól na turnaji, upravil skóre na 3:2 a posunul Německo po dvanácti letech znovu do finále evropského šampionátu.

Karetními tresty a zraněními zdeimovaní Turci přitom začali odvážně a v první čtvrtině zápasu jen výjimečně pustili soupeře na svou polovinu hřiště a do tohoto úseku utkání také vtěsnali dvě nastřelená břevna. A kromě toho i jeden gól - trefil se Ugur Boral. Jenže už za 4 minuty vyrovnal Bastian Schweinsteiger a do poločasu ještě zahodil velkou šanci Lukas Podolski.

Další změny stavu přišly až ke konci duelu, který byl - jak jinak při utkání Turecka - nadmíru zajímavý. Nejprve přiblížil Němcům finále přesnou hlavičkou po nedorozumění turecké obrany a gólmana Rüstüho Klose, poté ovšem stihl Semih vyrovnat. Jenže konečné slovo měl zmíněný Lahm.

Druhé semifinále mezi Ruskem a Španělskem se hraje ve čtvrtek od 20:45 hodin ve Vídni. Radiožurnál bude o jeho vývoji průběžně informovat.

Semifinále ME ve fotbale, Basilej

Německo - Turecko 3:2 (1:1)

Branky: 26. Schweinsteiger, 79. Klose, 90. Lahm - 22. Ugur Boral, 86. Semih. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Cuhat (všichni Švýc.). ŽK: Semih. Diváci: 39.374.

Německo: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schweinsteiger, Rolfes (46. Frings), Ballack, Hitzlsperger, Podolski - Klose (90.+2 Jansen). Trenér: Löw.

Turecko: Rüstü - Sabri, Gökhan Zan, Mehmet Topal, Hakan - Kazim (90.+1 Tümer), Altintop, Aurelio, Ayhan (81. Mevlüt), Ugur Boral (84. Gökdeniz) - Semih. Trenér: Terim.

Ruský odpor zlomen a Španělé jsou ve finále

Druhým finalistou letošního Eura jsou fotbalisté Španělska. V semifinále si dokázali poradit s Ruskem. Po poločase byl výsledek utkání sice 0:0, ale výběr trenéra Aragonése dokázal v druhé půli nastřílet tři branky a tak si v neděli zahraje ve Vídni finále s Německem.

První gól vstřelil v 50. minutě Xavi, druhý přidal sedmnáct minut před koncem střídající Güiza a dílo ruské zkázy dokonal v závěru Silva.

Výsledek: Rusko - Španělsko 0:3 (0:0)

Branky: 50. Xavi, 73. Güiza, 82. Silva. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všichni Bel.). ŽK: Šemšov, Biljaledtinov (oba Rusko). Diváci: 50.000.

Sestavy

Rusko: Akinfejev - Aňukov, Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Semak, Zyrjanov, Semšov (56. Biljaledtinov), Sajenko (57. Syčev) - Aršavin, Pavljučenko. Trenér: Hiddink.

Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta, Senna, Xavi (69. Xavi Alonso), Silva - Villa (34. Fabregas), Torres (69. Güiza). Trenér: Aragonés.

Titul vystřelil Torres. Španělsko - Německo 1:0

Fotbalisté Španělska zlomili prokletí velkých turnajů a po čtyřiačtyřiceti letech znovu slaví titul mistrů Evropy. Ve vídeňském finále Eura 2008 porazili gólem Fernanda Torrese Německo 1:0.

Španělé měli většinu zápasu převahu, připravili si více šancí a dokázali tak naplnit roli mírných favoritů.

Němce před začátkem zápasu rozjásala zpráva, že zraněný kapitán Michael Ballack překonal své potíže a povede svůj tým do boje o zlato. Jenže špílmachr Chelsea nebyl v ideální kondici a potvrdil, že ve finálových duelech nepřináší svým týmům štěstí.

Finále fotbalového Eura Španělská radost

Úspěchy české reprezantace

ME 1976

Finále (20. června 1976 v Bělehradě):

ČSSR - SRN  2:2 (2:2, 2:1) po prodloužení, 5:3 na pok. kopy

branky: 8. Švehlík - 1:0, 25. Dobiáš - 2:0, 28. Müller - 2:1, 89. Hölzenbein - 2:2

penaltový rozstřel: Masný - 1:0, Bonhof - 1:1, Nehoda - 2:1, Flohe - 2:2, Ondruš - 3:2, Bongartz - 3:3, Jurkemik - 4:3, Uli Hoeness přestřelil, Panenka - 5:3

Sestava ČSSR: Viktor - Dobiáš (Fr. Veselý), Jozef Čapkovič, Ondruš, Pivarník, Panenka, Móder, Masný, Nehoda, Gögh, Švehlík (Jurkemik)

Sestava SRN: Maier - Vogts, Dietz, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Wimmer (Flohe), Bonhof, Uli Hoeness, Dieter Müller, Beer (Bongartz), Hölzenbein